Türkiye Suriye'ye saldırı: Erdoğan saldırı başlattı

SaveSavedRemoved 0
Deal Score0
Deal Score0


Türkiye, Çarşamba günü kuzey sınırındaki Kürt pozisyonlarına yönelik bir saldırı başlattı.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Twitter'a yapılan saldırının “Barış Baharı Operasyonu” olarak etiketlendiğini duyurdu.

Birkaç dakika sonra, bir AFP muhabiri Ras el-Ain sınır bölgesi üzerinde beyaz bir duman bulutu yükseldi, savaş uçaklarının havaya uçarken görülebileceğini ekledi.

Erdoğan, operasyonun Kürt militanları ve İslam Devleti grubunu (İD) hedef alacağını sözlerine ekleyerek, “Misyonumuz güney sınırımız boyunca bir terör koridoru oluşturulmasını önlemek ve bölgeye barış getirmek” dedi.

İngiltere merkezli bir savaş izleyicisi olan Suriye İnsan Hakları Gözlemevi, Türk hava saldırılarının Ras el-Ain bölgesine çarptığını bildirdi.

Türkiye’nin Anadolu Ajansı, sınırdaki Tal Abyad kasabasındaki Kürt militan pozisyonlarının bombalandığını bildirdi.

Suriye’deki Kürtler sivilleri Çarşamba günü saldırıya karşı savunmaya çağırırken, Başkan Donald Trump ABD’nin ABD’ye karşı çok önemli bir müttefiki olan Kürt müttefiklerini terk etmemesi konusunda ısrar etti.

Trump haftasonu yeşil ışık yaktı ve ABD birliklerinin tampon görevi gören Türkiye-Suriye sınırından çekilmesini emretti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Erdoğan'ı bir telefon görüşmesinde herhangi bir saldırıdan önce “dikkatlice düşünmeye” çağırdı.

Ancak Ankara, Kürt liderliğindeki Suriye Demokratik Güçlerinin (Suriye Demokratik Güçleri) Türkiye’deki Kürt isyancılarıyla olan bağlarından dolayı gücünü kesmek için gerekli olduğunu söyledi.

Türkiye ayrıca sınırın Suriye tarafında, sekiz yıl süren iç savaştan ev sahipliği yaptığı 3,6 milyon mültecinin bazılarını geri gönderebileceği “güvenli bir bölge” istiyor.

GENEL MOBİLİZASYON

Türkiye, gece boyunca sınır bölgesine büyük bir birlik ve araç konvoyunu gönderdiği için Kürtler savaşa giriyorlar.

Suriye'nin kuzeyindeki Kürt yetkililer, tüm sivilleri “Türkiye ile sınırına gitmeye… bu hassas tarihsel anda direnmeye çağırmaya” çağırarak “Kuzey ve Doğu Suriye’de üç günlük genel seferberlik ilan ediyoruz” dedi.

Eski ABD müttefikleri ve tüm uluslararası topluluğun ortaya çıkan “insani felaketlerden” sorumlu olduğunu söylediler.

Kürtler, Ankara’nın asıl amacının kuzeydoğudaki demografik baskınlığını, şu anda güneybatı Türkiye'de yaşayan ülkenin diğer yerlerinden Sünni Arap mültecilerin akını ile sulandırmak olduğunu söylüyor.

Bir AFP muhabirine göre, Ras el Ain’da, Kürt liderliğindeki güvenlik güçleri, Türk askeri pilotlarının vizyonunu aydınlatmak için yeni kontrol noktaları ve stoklanmış lastikler hazırladı.

Ras el-Ain, ABD birliklerinin Pazartesi günü çekildiği yerlerden biriydi. Kasabadaki Kürt makamlar protestocuları Çarşamba günü sınırda toplanmaya çağırdılar ve çadırlarda bayraklar kaldırdı.

32 yaşındaki Ras el-Ain sakini Kawa Sleem, “Bu toprakları terk etmeyeceğiz” dedi.

“Savaş yıllardır bizi takip ediyor ve her gün Erdoğan bizi yeni bir saldırı ile tehdit ediyor” diye ekledi ve bölgeyi “her türlü araç” ile savunmayı taahhüt etti.

Ras el-Ain, Ankara’nın planlanan taarruzunun odaklanması beklenen ilk alanlardan biri. Tal Abyad gibi, daha batıda, nüfusu çoğunlukla Arap.

Kürt kuvvetleri, Türk dronlarının kameralarını engellemek için metal kanoplu sokakları kaplayan iki alanda da hendekler ve tüneller kazdılar.

MASİF İŞLEM

Kürt liderliğindeki Suriye Demokratik Güçlerinin Suriye'deki Suriye'deki İslam Devleti grubuna karşı yürüttüğü kampanyada Mart ayındaki başarılı sonuçlara yol açan ciddi kayıpları oldu.

Trump, ABD müttefiklerini kaderlerine bıraktıkları için Washington'daki yakın müttefikler de dahil olmak üzere bir eleştiriyle karşı karşıya kaldı.

Cumhuriyetçi senatör Lindsey Graham, Türk hükümetine, “Suriye'nin kuzeyine girmek için yeşil bir ışığınız yok.

“Kongrede, geçmemesi gereken kırmızı bir çizgi olarak görmeniz gereken büyük iki partili muhalefet var.”

ABD müttefikleri de dahil olmak üzere bir uluslararası endişe korosu var. Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, planlanan Türk operasyonu konusunda "çok endişelendi" dedi.

Rusya Dışişleri Bakanı Sergei Lavrov, bu hafta başlarında tanıştığı Iraklı Kürt liderlerin Trump'tan gelen karışık sinyallerin riskleri konusunda derin endişelerini dile getirdiğini söyledi.

Lavrov, “Bu son derece hassas konunun böylesine hafif bir muamelenin tüm bölgeyi ateşleyebileceği konusunda son derece endişe duyuyorlar” dedi.

Rusya, 2015'ten bu yana, Kürtleri merkezi yönetim kontrolünün restorasyonunu kabul etmeleri için ikna etmeye çalışmak için politika geçişinde ele geçiren Suriye hükümetinin ana askeri destekçisi oldu.

Kürtler Çarşamba günü Moskova'yı Şam'la diyalogu kolaylaştırmaya çağırdılar. Bir Türk saldırısının İD'ye karşı elde edilen askeri kazancı tersine çevireceği ve cihadist grubun hayatta kalan liderlerinin saklanmasından kurtulmasına izin vereceği konusunda uyardılar.

Kürt liderliğindeki bir operasyonun bu yılın başlarında İslam Devleti’nin toprak halifeliğinin sona erdiğini görmesine karşın, örgüt ölü değil ve uyuyan hücreler Suriye ve Irak’ın bazı bölgelerinde aktif.

İD, Suriye'deki eski Raqa kalesinde savaşçılarından ikisinin bir gecede intihar saldırısı düzenlediğini iddia etti.Source link

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare