UVA Multipl skleroz için şaşırtıcı bir katkıda bulunur.

SaveSavedRemoved 0
Deal Score0
Deal Score0


Bilim adamlarının çoğul skleroz okurken büyük ölçüde görmezden geldikleri hücreler aslında MS gelişimine anahtar katkı yapan, Virginia Üniversitesi Tıp Fakültesi gösterir. Keşif, tedavilerin geliştirilmesi için yeni yollar önermekte ve tedavi bulmak için hayati bir adımdır.

Multipl Sklerozu Anlamak

Bilim adamları, oligodendrosit progenitör hücreleri olarak bilinen bu hücrelerin, MS'te yalnızca olumlu bir rol oynayabileceğini varsaymıştı. Bu glial hücreler, beynin ve omuriliğin yaklaşık% 5'ini oluşturur ve sinir hücreleri için miyelin izolasyonu yapan hücreler yaparak önemli ve faydalı bir rol oynarlar.

MS'te, vücudun bağışıklık sistemi miyeline saldırmaya başlar ve bu durum dünya çapında 2 milyondan fazla insanı etkileyen aşamalı olarak engelli bir nörolojik duruma yol açar. (MS, gençler arasında en sık görülen nörolojik durumdur ve genellikle 20 ila 50 yaşları arasında teşhis edilir.)

Bu progenitörlerin, MS'li insanlarda miyelin üreten hücrelere verimli bir şekilde yol açmadığı düşünülmektedir. Ancak UVA’nın Alban Gaultier ve ekibi, hücrelerin de bağışıklık sisteminin miyeline yaptığı zararlı saldırılara aktif olarak katıldığı konusunda şaşırtıcı bir keşifte bulundular.

Doktora Anthony Fernández-Castañeda “Bu hücre tipi enflamatuar ortamı değiştiriyor” dedi. Bulguları özetleyen bilimsel makalenin ilk yazarı olan öğrenci. “Enflamatuar süreç sırasında bir seyirci olduğu düşünülen bu progenitör hücrelerin nöroinflamasyona aktif katkıda bulunmaları beni çok şaşırttı” dedi.

Beyin Onarımını Teşvik Etmek

İyi haber: Progenitör hücrelere yeni bakış açıları, doktorların nörodejenerasyondan kaçınmak ve beyin onarımını teşvik etmek için beyin içindeki ortamı manipüle edebileceğini öne sürüyor. Laboratuarda, hücrelerin etkilerini bloke etmek inflamasyonu azalttı ve miyelin restorasyonuna yardımcı oldu.

UVA’nın Sinirbilim Anabilim Dalı ve Beyin İmmünoloji ve Glia Merkezi veya BÜYÜK Merkezi'nden Gaultier, “MS’te, ilk bağışıklık saldırılarını modüle etmenin birçok yoluna sahibiz, ancak gerçekten beyin onarımını teşvik edecek yolumuz yok” dedi. “Bir tedavi bulmak için patolojinin her iki yönünü de hedeflemeliyiz.”

Bu progenitör hücrelerin oynadığı çoklu roller göz önüne alındığında, kolay bir başarı olmaz. Sadece kapatılamazlar, bu yüzden bilim adamları daha sofistike bir yaklaşım geliştirmek zorunda kalacaklardı.

Gaultier, “Bu bulguları herhangi bir terapi biçimine çevirmek için çok daha fazla çaba harcayacağız” dedi. “Beyindeki enflamatuar tepkinin bir parçası olarak çok az sayıda insanın çalıştığı bu hücre türündeki ışığı parlıyoruz. Progenitör hücrelerin MS için bir tedavi bulmaya odaklanırken oynadığı çeşitli rollere daha fazla dikkat edilmelidir. ”

Kaynak: Virginia Üniversitesi

<! –

Yorum Yap bu haber veya makale

->

Source link

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare