Avustralya'nın Suriye ile ilgili derin endişeleri var

SaveSavedRemoved 0
Deal Score0
Deal Score0


Avustralya, Türkiye'nin Suriye'ye yaptığı askeri saldırıların İslam Devletinin yeniden canlanmasına yol açmasından endişe duyuyor.

Türkiye kuzeydoğu Suriye’ye saldırmaya başladı, büyük çapta hava saldırısı başlattı ve Kürt hedeflerine karşı saldırı düzenledi.

Başbakan Scott Morrison, eylemlerle ilgili "derin endişesini" ifade etmek için gece ve perşembe sabahları Türkiye ve ABD hükümetleri ile doğrudan temas halindeydi.

Kürtlere yönelik askeri grevlerin İslam Devleti'nin yedi ay önce sürdüğü toprakları geri kazanmasına yol açıp açamayacağı sorulduğunda, bunun tam bir endişe kaynağı olduğunu söyledi.

Sidney'deki gazetecilere verdiği demeçte, "Bu Avustralya ve diğerleri tarafından ifade edilen bir endişedir."

"Bu, doğrudan ortaklarımıza ve müttefiklerimize ve kesinlikle Türk hükümetine ifade ettiğimiz şeydir."

Morrison, bölgedeki insanların güvenliği ve işgalin Kürt halkı için ne anlama gelebileceği konusunda da endişeli.

Suriye Demokratik Güçlerini, İslam Devleti ile olan uluslararası mücadelede kararlı ortaklar olarak nitelendirerek “fedakarlıktan önemli bir pay aldıklarını” kabul etti.

"Tüm diplomatik kanallar üzerinde çalışacağız, meslektaşlarımızla birlikte çalışacağız … bu gelişmeleri yakından takip etmek, yerdeki durumu biraz net bir şekilde anlamak ve bu sorunlara olası uluslararası cevapların neler olduğunu düşünmek."

Emek, dışişleri sözcüsü Penny Wong ile Türkiye'nin tek taraflı askeri harekatının bölgedeki istikrarı baltalayacağını ve insancıl sonuçlara yol açabileceğini söyleyerek bu çabalara ses verdiğini belirtti.

Kürt kuvvetleri, Avustralya eşleri ve İslam Devleti militanlarının çocuklarının tutulduğu kamplara da güvenlik sağlamıştır.

Hükümet bu kamplardaki Avustralyalılar için endişe duyuyor ancak yetkilileri onları kurtarma yolunda zarara sokmayacak.

Morrison, Donald Trump’ı ABD’nin kuzeyindeki Suriye birliklerinin çekişmeli bir şekilde çekilmesi üzerine savundu.

ABD Başkanı, Kürt müttefiklerini terörist olarak niteleyen Türk kuvvetlerinin saldırılarına maruz bırakmakla suçlanıyor.

Ancak Bay Morrison, Amerikan eyleminin ihanet etmediği konusunda ısrar ediyor.

“Açık olalım: Kararsız bir durum yaratmak için burada harekete geçen Türk hükümeti” dedi.

“Onlar aslında sınır ötesi dolaşmak ve başka bir ulus-devlette eylemler yapmak için konuşlandırmaya çalışanlar.”

Senatör Wong, bunun Dışişleri Bakanı Marise Payne'in ABD'nin bölgede istikrara kavuşmuş bir mevcudiyetine dair ifadesiyle anlaşmazlık içinde olduğunu belirtti.

Sidney’deki gazetecilere verdiği demeçte, "Bunun Türkiye'nin gerçekleştirdiği askeri eylem olduğu doğrudur. Ancak, Trump yönetiminin ABD güçlerini kuzey Suriye'den çekmesi kararı ile sağlandı." Dedi.Source link

We will be happy to hear your thoughts

Leave a reply

Login/Register access is temporary disabled
Compare items
  • Total (0)
Compare