Fotoğraf kredisi: Jonathan Goh | Infographic Yvonne Tang tarafından
Stanford'un yeni bir makine mühendisliği doktorası mezunu olan Jon Goh, 1981 DeLorean olan MARTY'yi Dinamik Tasarım Laboratuarı'ndaki meslektaşlarının tamamen elektrikli, otonom bir sürüklenme arabasına dönüştürdüğünü yükseltti. Ekibi, Ken Block’un Gymkhana serisinden esinlenerek yoğun bir sürüş parkuruna sürüklenme becerilerini uygulamak için aracı hazırlamak için yıllarca kodlama ve kaynak yaptı. Daha fazla oku video ve ek bilgiler için.



O nasıl çalışır? Yerleşik bilgisayarlar MARTY’nin düzinelerce koşu üzerindeki tepkisini ölçer ve mühendisler bu araç dinamiklerini yazılıma çevirir. MARTY gibi otonom bir arabayı sürüklemek için eğitmek, bir otomobilin kaçamak sürüş kabiliyetini test etmek için harikadır. Normal şartlar altında, bir sürücü arabayı gitmek istediği yere yönlendirir ve hızı kontrol etmek için gaz / fren pedallarını kullanır, sürüklenme ise pencereden dışarı atar.

Acil durum manevralarını veya buz veya kar gibi kaygan yüzeyleri kaldırabilecek otomatik araçlar geliştirmeye çalışıyoruz. Otomobilin zarar görmesini önlemek için lastik ve yol arasındaki tüm sürtünmeyi kullanabilen otomatik araçlar geliştirmek istiyoruz. Aracın fizik yasalarında kaçınılmaz olan herhangi bir kazayı önleyebilmesini istiyoruz, ”dedi makine mühendisi Chris Gerdes.