Çoğu robot böcek, bir sinek sineklikle düzleştirildiyse, komisyon dışında kalacaktı, ancak bu değil. EPFL araştırmacıları, çeşitli arazilerde saniyede 3 cm'de hareket etmek için yumuşak yapay kaslara sahip, katlanabilir veya ezilebilir, ancak işlevselliğini koruyan ultra hafif yumuşak robotik bir böcek yarattılar. Daha fazla oku video ve ek bilgiler için.



Bu yumuşak robotun her ikisi de “DEAnsect” adı verilen iki versiyonu geliştirildi. Birincisi ultra ince tellerle bağlanmış ve katlanmış olarak hayatta kalabilir, sinek sinekliği ile vurabilir veya bir ayakkabı ile ezilebilir. Diğer bir test edilmemiş model, 1 g'dan daha hafif, pili ve sırtındaki tüm elektronik bileşenlerle birlikte tamamen kablosuz ve özerktir. Her ikisi de mikrodenetleyici ile çalışan beyin ve gözler için fotodiyotlarla donatılmıştır, böylece yere çizilen herhangi bir çizgiyi takip etmesine izin verir.

Şimdiye kadar geliştirilen robotik böceklerin çoğunun katı gövdeleri ve motorları vardır. DEAnsect, yumuşak yapay kaslarla güçlendirilmiş, robotik olmayan bir böceğin ilk örneğidir. Bu, DEAnsect'in çevre ile ve diğer robotlarla hasar görmeden fiziksel olarak etkileşime girmesini sağlar. Etkileşim, karınca ya da termit yığınlarında gözlenen kolektif zekanın önemli bir bileşenidir ”dedi.