NASA astronotları Artemis görevleri sırasında Orion uzay aracındaki Ay'a yolculuklarına başladığında, lansman sırasında veya yükseliş sırasında acil durumlarda mürettebatı emniyete almak için tasarlanmış bir lansman durdurma sistemi (LAS) ile korunacaklar. ajansın Uzay Fırlatma Sistemi roketi. NASA, bu hafta Northrop Grumman tarafından üretilen ve bir iptal sırasında Orion’un LAS'sini yöneten şirketin Elkton, Maryland'deki tesisinde tutum kontrol motorunu (ACM) başarıyla test etti. Daha fazla oku video ve ek bilgiler için.Bu 30 saniyelik sıcak ateş, motoru Artemis II'den başlayarak insan misyonları için nitelendiren üçüncü ve son testti. Bu test sırasında, sekiz yüksek basınç valfi, donma koşullarında ateş ederken katı roket motoru tarafından üretilen 7.000 pounddan fazla itişi yönlendirdi, böylece Orion'u ve mürettebatını güvenli bir iniş için yönlendirmek için yeterli güç sağladı.

LEGO Fikirler NASA Apollo Satürn V 21309 Çocuklar ve Yetişkinler için Outer Space Modeli Roket, Bilim Bina Kiti (1969 Parça)

  • NASA Apollo Saturn V'nin metre yüksekliğindeki (yaklaşık 1: 110 ölçekli) model roketiyle insanları aya götüren roket fırlatmasını hayata geçirin Astronot figürlerine sahip bu uzay oyuncağı, Satürn V'nin tamamladığı birçok görevi oynamanıza izin veriyor .
  • Satürn V roket kiti, fırlatma kaçış sistemi, komut ve servis modülünün altında 3 çıkarılabilir roket aşaması (birinci, s-ii saniye ve s-ivb üçüncü) içerir. Ayrıca, Lunar Lander ve splashdown roket oyuncağına eşlik etmek için 2 minifigure var.
  • Satürn V roketini inşa ettikten sonra, uzay aracını 3 ayakla yatay olarak görüntüleyebilirsiniz. Lunar Lander komuta ve servis modülleri ile kenetlenirken, Lunar Orbiter roketi uzaya gönderir.
  • Bu NASA oyuncağı ve insanlı Apollo Moon misyonları ve bu yapı ve oyun setinin fan tasarımcıları hakkındaki kitapçığa dayanan aksiyon figürleri ile uzay maceralarını yeniden yaratın
  • Bu uzay gemisi oyuncak 100 cm yüksekliğinde ve 17 cm çapındadır. 1.969 adet içerir ve 14 yaş ve üstü erkek ve kızlar için idealdir.

Fırlatma durdurma sistemi üç katı roket motorundan oluşur: kürtaj motoru mürettebat modülünü fırlatma aracından çeker; ACM kapsülü yönlendirir ve yönlendirir; jettison motoru, paraşüt açılmadan önce LAS'yi Orion'dan ayırmak ve güvenli bir mürettebat inişini sağlamak için ateşler.